Ősi területről beszélünk, hisz itt már a miocén korban szőlő termett. Ezt bizonyítja az erdőbényei lelet, a vitis tokaiensis levelének lenyomata – ez minden mai szőlőfajta közös elődjének tekinthető. Érdekesség, hogy a vitis sylvestris ősszőlő ma is megtalálható vadon a Tokaji borrégióban, melynek művelt területe 5500 hektár, amin hat engedélyezett fajta terem – négy hagyományos, kettő új nemesítésű.
66% FURMINT
A borvidék legfőbb fajtája – 2017 a furmint éve volt, komoly nemzetközi sikereket hozva. A kárpát-medencei eredet valószínűsíthető, ám tudományos bizonyíték nem áll rendelkezésre. A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa szerint „tőkéje vitális, erős növekedésű, viszonylag kevés zöldmunkát igényel, az aszályos időjárási körülményeket jól tűri. Túlérése esetén ízanyagokban rendkívül gazdag. Jó aszúsodó és savmegtartó képessége miatt a borvidék fő fajtájává vált. Bora jellegzetes és jól tárolható: állandó és magas savtartalma miatt az aszúborokhoz alapborként döntően e fajta mustját vagy újborát használják.”
19% HÁRSLEVELŰ
A borvidék másik meghatározó szőlőfajtája, neve beszédes, a hársfa levelére emlékeztető alakja miatt kapta. A tőkéje erős, de kevesebb hajtást nevel, mint a furmint, így a zöldmunkája kisebb kézi erőt igényel. Fürtje nagy, válla gyakran elágazik. „Bogyói kisebbek a furminténál, kevésbé rothadékony, ennek következtében kevesebb az aszútermése is. Szárazságra, lisztharmatra és atkára érzékeny.” Bora hársméz, időnként bodzavirág illatú, de savtartalma alacsonyabb a furminténál.” Eltérő vízigényük miatt a furmintot a hegy felső részébe, a hárslevelűt az alsó területekre ültetik.
9% SÁRGA MUSKOTÁLY
Középérésű, termése is közepesnek mondható: környezetét és talaját tekintve igényes, nem is terjedt el nagy területen. A téli fagyra, a peronoszpórára és lisztharmatra különösen érzékeny. Fürtjei tömöttségük miatt rothadékonyak. Kivételes évjáratokban aszút is ad, bár késői szüretelése kockázatos.
6% KÖVÉRSZŐLŐ, KABAR ÉS ZÉTA
A kövérszőlőt nem termesztik széles körben Hegyalján, pedig hagyományos fajta. Kései érésű, de egy-két héttel szinte mindig megelőzi a hárslevelűt és a furmintot. Remekül aszúsodik, viszont az ültetvény fekvésére érzékeny – a hosszan tartó párát nem kedveli. Bogyóin a Botrytis mellett más penészfélék is jól érzik magukat; szellős, szárazabb hegyoldalakra való. Érdekesség, hogy aszúbogyóinak tömege akár háromszorosa is lehet a furmintéinak. Harmonikus, általában maradék cukrot is tartalmazó bort ad, tartós savakkal.
A kabar a Bouvier és hárslevelű szülők hybridje, kevés hajtást nevel, levele haragoszöld. Jó cukorgyűjtő, megfelelően aszúsodik, a vastag bogyóhéj miatt a kész aszúszemek a csapadékosabb időjárásra kevésbé érzékenyek.
A zéta Király Ferenc nemesítése: 1951-ben a Bouvier és a Furmint keresztezésével született meg, de csak 1990-ben került be a telepítésre engedélyezett fajták közé. Korábban Oremus néven ismerték, amit 1999-ben módosítottak Zétára. Nem véletlen: Sátoraljaújhelyen található az Oremus dűlő, amit megemlít „1462. június 16-ai keltezéssel egy oklevél. (…) A dokumentum a sátoraljaújhelyi pálos kolostor erdős területével kapcsolatban kialakult birtokvitáról tudósít. A nézeteltérés a kolostor és Kebles László sátoraljaújhelyi szőlőbirtokos között támadt.” – írta történelmi összefoglalójában Nagy Kornél a Vinoport szakportálon.
Fürtje kúpos, tömött - nagyon jó aszútermő képessége miatt került be a Tokaji borvidékre, jelentősebb volumenben önálló bort még nem készítettek belőle, mivel savtartalma a hosszú tároláskor számottevően lecsökken.
Főborászuk, Áts Károly munkája elengedhetetlen volt abban, hogy a régi, sokszor vitatott metodikájú, az idő által meghaladott módszereket elhagyják és minőségi paradigmaváltást hajtsanak végre. „2013-ben jöttem ide, amikor a megújulás elkezdődött. Fontosak a nagy borok, de kellenek a jó ár-érték arányú, mindennapi tételek is. A borvidéket már nagyjából beárazta és meghatározta a szakma, látjuk, hol a teteje, de az alap furmintokat bizony még definiálni kell. Az érkezésem éve sok szakmai sikert adott, remek borok születhettek 2013-ban – a legnagyobb pedig csak jövőre jön ki, az egy csoda lesz. Az átvett és leszüretelt szőlők beltartalmi értékei alapján látni, hogy az idei év is jó lesz - nyolc hét alatt 5,9 millió kilogramm szőlő felvásárlása történt meg, közel 600 mázsa aszúszem mellett.” A szakember elmondta, hogy Tokajban a zászlóvivő még mindig az aszú, de kellenek a jó száraz furmintok is. Szerinte 75 százalék a szőlőn múlik, 25 a borászon és a technológián.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa jelentése alapján évente átlagosan 30 ezer tonna szőlőt szüretelnek a borvidéken, vagyis az országos termés mintegy 8 százalékát. A tokaji szüret viszont speciális: a folyók párája, az októberi hűvös éjszakák és langyos nappalok miatt aszúsodni kezdenek a szőlőszemek. Ezek kiválogatását nem lehet gépesíteni: a fürtökből minden egyes szemet kézzel szednek ki, hogy azokból aszúbor készülhessen: átlagosan 5 kiló szőlőből lesz egy kiló aszúszem, míg 1-2 kg aszúból egy palack bor. Az ízek is koncentrálódnak, így az exkluzivitás és a magasabb ár nem véletlen. Balassa István a Grand Tokaj szőlészeti igazgatója elmondta: „Az idei év nagyon szép aszút adott. Az elmúlt három évtized legjobbja azonban még mindig a 2003-as szüret volt, igaz, tíz évvel később, a 2013 is kiemelkedően sikerült.”
A ’13-as évjáratú (2016-ban palackozott) Grand Tokaj Aszú olyan elismeréseket hozott, mint a Decanter World Wine Awards aranyérme, vagy a londoni International Wine Challenge kategóriagyőzelmet jelentő Trófea-díja. A főleg furmint és hárslevelű aszúszemből, teljesen furmint alapborból készült, 170 g/l maradékcukorral bíró borkülönlegesség a Szegi pincében érlelődött hordóban 18 hónapig. A novemberben megjelent TOP 100 Magyar Bor kiadványban is az év borának hozták ki Áts Károly remekművét - ő ugye pont az év tavaszán igazolt a Grand Tokaj Zrt.-hez, a szüretet már ő vezényelte.
Balassa István elárulta, hogy a gépi szüret nem engedélyezett, pedig van olyan berendezés, ami képes leválogatni a különböző szemeket – szerinte ez a jövő, hiszen az aszúszüretelés a világ legdrágább technológiája. Egy ember egy nap alatt 10-15 kiló minőségi szemet képes leszedni. „Az aszú egyedi és sehol nem reprodukálható, mégis gond a megfelelő munkáskezek biztosítása. Idén október első két hetében szüretelt aszú tökéletes volt, így mindenki egyszerre vetné be a hozzáértő szüretelőket. Ők régen 50-70 éves rutinos munkások voltak, ma jellemzően fiatalabbak és szakképzetlenek. Hatalmas gond a szaktudás- és a munkaerő hiánya.”